Uztici savu atpūtu
profesionāļiem!

Andora

Andoras Firstiste ir valsts Eiropas dienvidrietumos. Tā atrodas Pireneju kalnos, starp Franciju un Spāniju. 1278. gadā Andora nonāca Fuā grāfa (Francija) un Katalonijas provinces Seo de Urhelas bīskapa (Spānija) kopīgā pārvaldījumā. Kopš tiem laikiem līdz pat 1993. gadam Andora bija Francijas un Spānijas īpašumā.  Bet 1993. gada 14. martā tautas referendumā tika pieņemta jauna konstitūcija un Andora kļuva par neatkarīgu valsti parlamentāru valsti, vienlaikus saglabājot firstistes statusu Valsts kopvadītāji ir Francijas prezidents un Spānijas provinces Seo de Urhelas bīskaps (šī iemesla dēļ valsts iekārtu mēdz apzīmēt arī kā parlamentāru kopprotektorātu). Ar unikālo diplomātisko nostāju, kas paredz neiejaukšanos vispārējos Eiropas politikas procesos, Andora ir saglabājusi neitralitāti un nacionālo savdabību jau vairāk nekā 700 gadus. Bet vispār Andoras, kas ir viena no mūsu planētas vismazākajām valstiņām (468 km2), vēsture iesniedzas vairāk nekā 11 gadsimtu tālā pagātnē. Tradicionāli Andoras neatkarība tiek saistīta ar Kārļā Lielā vārdu, kurš atbrīvoja zemi no musulmaņu valdīšanas m.ē. 803.gadā.

Sniegota sezona, tapat ka Jaunais gads, arvien tuvak un tuvak! Andora ir miniatura Firstiste, kas iegulusi Pireneju kalnos starp Francijas un Spanijas robežam, tacu ta jau tagad ir gatava iepriecet savus viesus ar lieliski sagatavotam trasem un slepošanas infrastrukturu kalnu nogazes, briniškigiem  (gan sortimenta, gan cenu zina)  tirdzniecibas centriem (visa Andora tacu ir duty free valsts!) un vispar uzburt istu ziemas pasaku.  Gatavošanas Ziemassvetku un Jaungada svinibam Andora sakas jau vismaz menesi iepriekš – ar daudziem krašniem gadatirgiem, kuriem ipašu tuvojošos svetku auru pieškir krasainas gaisminu virtenes, kupošais karstvins un konditorejas naški, omuligi iekartotas bodites un kafejnicas. Šada pirmssvetku gaisotne izbaudama ne vien gadatirgos, ta burtiski izplešas pa visam Pireneju ielejas pilsetinam un ciemiem – ka garaini no tikko ceptiem karstiem piragiem. 

 

Vietējais laiks: Atpaliek no Rīgas laika par 2 stundām.

Ģeogrāfija: Valsts atrodas Eiropas dienvidrietumos, Pireneju kalnu austrumu nogāzēs starp Franciju un Spāniju. Andoras teritorijā bez grūti pieejamām un neapdzīvotām kalnu virsotnēm ir arī kultivētas augstkalnu ielejas, kuras atrodas 900 – 3000 m augstumā virs jūras līmeņa. Virzienā no ziemeļaustrumiem uz dienvidrietumiem valsti šķērso upe Valira. Augstākais punkts – Koma Pedrosa virsotne (2942 m) atrodas valsts ziemeļrietumos. Kopējā valsts platība 468 kv.km.

 Klimats: Andora – saulainākais un klimata ziņā unikālākais kalnu slēpošanas kūrorts Eiropā. Sezona sākas decembrī un turpinās līdz aprīlim, var neuztraukties par sniegu (naktīs temperatūra nokrīt zem nulles atzīmes, bet dienā sasniedz 10 grādus, sniega segas biezums ir no 50 līdz 300 cm). Ja daba sagādās nepatīkamus pārsteigumus, atpūta nebūs sabojāta, jo Andoras kalnu slēpošanas stacijas apgādātas ar mūsdienīgiem mākslīgā sniega pūtējiem. Tai pat laikā zemākās ielejās ir pietiekami silts un ziemā zied puķes. Vidējās temperatūras

Iedzīvotāji: Iedzīvotāju daudzums –65 tūkst. cilvēku, pie kam valsts pamatiedzīvotāju skaits tikai 12 tūkst. Lielākā iedzīvotāju daļa ir citu Eiropas valstu iedzīvotāji, kas strādā pakalpojumu sfērā. Pārsvarā tie ir spāņi, francūži un portugāļi.

Vīzas: Andorai nav savas lidostas un tai ir atvērtas robežas ar Spāniju un Franciju, caur kurām norisinās iebraukšana valstiņā.

 Informācija par valsti:

Galvaspilsēta:    Andora la Velja
Valdība:    Parlamentāra demokrātija un līdzfirstiste
Platība:   Kopā    468 km² (193.)
Valūta:  eiro1 (EUR)
Reliģija: 99,1% ticīgo ir katoļi.

Iebraukšana valstī: Andorā nav starptautiskās lidostas, tāpēc tajā var nokļūt vai nu no Francijas vai Spānijas teritorijas.

Transports: Andorā sabiedriskā transporta maršruti aptver visas pilsētas un kūrortus, turklāt svarīgi, ka maršrutu autobusu gala pieturas vienmēr atrodas līdzās pacēlāju stacijām. Ziemas periodos kursē speciālie Ski Bus, kas nogādā tūristus slēpošanas zonās, un šiem autobusiem ir speciāli nodalījumi slēpju novietošanai. Ļoti operatīvi strādā taksometri. Ceļu satiksmes noteikumi neatšķiras no tiem, kas spēkā ES.

Vietējā virtuve: restorānos klientiem parasti tiek piedāvāta uz grila cepta gaļa, teļa gaļas, aitas gaļas, trušu gaļas, putnu gaļas ēdieni, kā arī kataloņu desiņa butifarra ar garnējumu un Andorai tradicionālā biezeņzupa escudella. Dzeramnaudā pieņemts dot ~ 10% no rēķinā norādītās summas.

Andora ir pasakaini skaistas dabas zeme: te mijas krāšņas ielejas ar mīklainām alām, sniegotas kalnu virsotnes ar burvīgām kalnu ganību joslām un dziļām aizām... Tur, kur savienojas Valiras un Ordino upju ielejas – tur dabā arī visvairāk sajūtams civilizācijas iespaids.
Kalnu nogāžu pakājēs atrodas daudzi nelieli ezeri, kas radušies ledāju kušanas procesā, kā arī minerālūdens un termālo ūdeņu avoti. Andoras augstākā virsotne – Komapedrozas kalns (2942 m) – atrodas valsts ziemeļrietumos.

Andora apbur ar savu rāmumu un bezrūpību un īsta paradīze kalnu slēpotājiem un snovbordistiem, valsts ar pirmšķirīgiem, Eiropā vissaulainākajiem, kalnu slēpošanas kūrortiem. Kopīgais kalnu slēpošanas trašu garums ir 275 km. Brīnišķigās kalnu slēpošanas trases gandarīs gan visprasīgākos slēpotājus-profesionāļus, gan iesācējus.

Kalnu un skujkoku skauta, 1050 mvjl gleznā aizā atrodas Andoras Firstistes galvaspilsēta – Andora La Velja. Galvaspilsētā ir virkne ielu kas atgādina citas pasaules modernās pilsētas, tomēr ir saglabājušās arī simpātiskās, šaurās, senatnīgas ielas, kas bruģētas ar vietējiem pelēkasjiem akmeņiem. No viena pilsētas gala līdz otram var aiziet 30 minūtēs.

Enkampa kūrorts atrodas 1250 mvjl 10 min brauciena attālumā ar autobusu no Andoras La Velja centra. Enkompas pilsētiņa izveidojās saplūstot 5 nelieliem kalnu ciematiem. Pēc tam, kad 1999. gadā tika atklāts „Funicamp” pacēlājs, Emkampa kļuva par vienu no galvenajiem Andoras kalnu slēpošanas centriem.”Funicamp” pacēlājs ir modernākais tehniskajā ziņā un slēpotājiem Grandvalirā arī ļoti izdevīgs.

No šīs slēpšanas zonas var nokļūt Pas de la Casa-Grau Roig trasēm pie Grandvaliras, pa ceļam šķērsojot Vall del Cortals (1333), kur atrodas kalnu slēpošanas skola un vairākas trases slēpotājiem-iesācējiem. Tālāk pacēlājs dodas uz Collada d’Enradort (2506) kalnu.

Pēc intensīvi pavadītas dienas var atpūsties kūrorta sporta un atpūtas kompleksā ( 2 baseini pieaugušajiem un bērniem, sauna, masāžas kabineti....)

  Andoras Kurorti:

2 children riding on black ski lift during daytimeKANIĻO
Mazā un jaukā Kaniļo kūrortpilsētiņa atrodas 12 km no Andoras galvaspilsētas Andoras La Veljas, un to ar Soldeu-Eltarteras kūrorta trasēm savieno pacēlājs. Līdz Enkampai no Kaniļo ir 6 km, bet līdz Soldeu-Eltarteras kalnu slēpošanas stacijai 5 km. Jaunais pacēlājs, kas Kaniļo savieno ar Soldeu-Eltarteras kalnu slēpošanas trasēm, iet caur Elfornu, kur atrodas gan restorāns, gan slēpošanas skola pieaugušajiem, gan bērniem. Un pat t.s. slēpošanas bērnudārzs mazajiem. No Elfornas pacēlājs tālāk dodas uz Pic de la Portella (2460 m) virsotni. Praktiski katrā pilsētiņā ir vietas, kur vairāk vai mazāk sportiski izklaidēties. Kaniļo šajā ziņā ir paveicies – tajā uzbūvēts sporta un atpūtas komplekss „Palau de Gel” – lieliska vieta, kur aktīvi atpūsties. Ledus pilī ir ne tikai plaša slidotava, segtie baseini pieaugušajiem un bērniem, bet arī solārijs, sauna, skvoša laukums, trenažieru zāle, biljards utt. Starp „Palau de Gel” viesiem noteikti būs arī tādi, kas vēlēsies doties uz veikaliem vai skaistumkopšanas salonu ledus pilī, bet vakarā apmeklēt diskotēku uz ledus!
SOLDEU-ELTARTERA
Šis ir modernākais un visdinamiskāko attīstību guvušais Andoras kalnu slēpošanas kūrorts, kas piedāvā lielu skaitu visdažādākās sarežģītības pakāpes slēpošanas trašu. Kūrorts atrodas Andoras centrālajā daļā, un faktiski to veido divi ciematiņi, kas atrodas gleznainā kalnu rajonā tikai 3 km viens no otra. Kūrorts ir praktiski ideāla vieta nodarbēm ar jebkuru ziemas sporta veidu neatkarībā pat no sagatavotības pakāpes. Kūrorta slavenākā trase ir 8 km garais nobrauciens no kalna līdz pat Soldeu pa koku ieskautu trasi. Augstumu starpība kūrortā sasniedz pat 850 metrus. Pavisam kūrortā ir 50 trases, kuru kopgarums sasniedz 68 km. No tām 13 ir “zaļās”, 12 “zilās” un “sarkanās”,  11 “melnās” trases, kā arī 2 slaloma trases. Prieku no slēpošanas te gūs katrs: iesācējiem – plašas un lēzenas trases ar izeju uz plato, vidējas sagatavotības līmeņa slēpotājam – daudzas kilometriem garas nobraucienu trases, savukārt pieredzējušiem slēpotājiem būs iespēja pārbaudīt spēkus "bezceļa" nobraucienos, kur trases speciāli nav sagatavotas – pa neiebrauktu sniegu un apledojušām, kraujām rietumu puses nogāzēm no Enkampadanas virsotnes (2491 m). Visas trases dabā ir labi iezīmētas, un to izvēlē neviens nekļūdīsies.
Ir atklāts jauns pacēlājs, kas savieno Kaniļo ar Soldeu-Eltarteras trasēm – tas savā ceļā  ietver Elfornas virsotni un tālāk nogādā slēpotājus Delaportellas virsotnē (2460 m). 2002. gadā tika atklāts Envaliras tunelis, kas savieno  Soldeu ar Pal Groig de la Casa, tādējādi būtiski uzlabojot piekļuvi abām slēpošanas zonām.

PASA DE LA KASAaerial view of mountains during daytime
Pie robežas ar Franciju atrodas Pirenejos augstākais, viens no lielākajiem un populārākajiem Andoras slēpošanas kūrortiem:  Pas de la Casa-Grau Roig. Tas ir arī pirmais slēpošanas kūrorts Andorā, kuru sāka celt 1957. gadā. Pieredzējuši kalnu slēpotāji apgalvo, ka sniegs šajā kūrortā ir īpašs: pat tad, kad gaiss iesilst līdz + 10 grādiem, sniegs joprojām ir sauss un slēpes pa to labi slīd.
Kūrorts, kuru veido divas ielejas, pārsteidz ar slēpošanas trašu lielo skaitu un dāsno sniega segu, kas pateicoties arī lielajam sniega lielgabalu skaitam, saglabājas visa gada garumā.
Visas kūrorta nogāzes ir aprīkotas ar modernu pacēlāju sistēmu. Trases, kas atrodas Pasas de la Kazas ielejas augšējā daļā, vairāk piemērotas pieredzējušiem kalnu slēpotājiem – tās tiek uzskatītas par visai sarežģītām, arī augstumu starpība visai ievērojama. Savukārt lejāk ielejā trases kļūst lēzenākas – tās jau ir piemērotas vidēja sagatavotības līmeņa slēpotājiem. Pasas de la Kazas ielejas nogāžu apakšējā daļā ir ierīkota slaloma trase un trase slēpošanai naktī.
Tiem, kam patīk slēpot mežu masīvos, varam ieteikt trases gleznainajā Grau Roig ielejā. Taču ātras nobrauktuves atradīs arī ātruma mīļotāji, īpaši Grau Roig otrās un trešās ielejas rajonā, kur ir labi iebrauktas, plašas trases. Rindu pie pacēlājiem arī praktiski nav.

ARINSALA
Arinsalas (Arinsal) kūrortpilsētiņa ir daļa no Palarinsalas kalnu slēpošanas kūrorta, kas kopš 2000. gada apvieno Arinsalas un Palas slēpošanas bāzes. Tās sasaista jauns pacēlājs – "Seturia". Lieliska sniega sega, spoža saule, attīstīta infrastruktūra – tās ir tikai dažas no Palarinsalas kūrorta labajām kvalitātēm.
Kūrorts atrodas Andoras rietumdaļā, Masanas apgabalā, kuras galvenā pilsēta ir Lamasana. Šis kūrorts ir vistuvāk Andoras galvaspilsētai Andorai la Veljai (9 km) un robežai ar Spāniju.
Arinsalas kūrortā ir pavisam četrpadsmit restorāni, kafejnīcas-bāri un bāri-restorāni. Arinsalas centrā blakus trošu pacēlājam atrodas viena no Andoras populārākajām diskotēkām – „Surf”. Tā ir vieta, kur vakarā tūristi var izklaidēties no sirds.
Reģions ir ideāli piemērots kalnu slēpotājiem-iesācējiem, kā arī slēpotājiem ar vidēju sagatavotības līmeni. Arinsalas (1550 m) raksturīga iezīme, kas to atšķir no citiem Andoras kūrortiem, ir galvu reibinoša augstumu starpība (1010 m), kas ļauj pieredzējušiem kalnu slēpotājiem baudīt braucienus stāvās nogāzēs. Savukārt mazāk pieredzējuši slēpotāji ikdienas treniņiem atradīs trases un nobrauktuves ar pakāpeniski pieaugošu sarežģītības pakāpi. Nacionālā virtuve: katalāņu nacionālā virtuve ar spēcīgu spāņu un itāļu ietekmi. Iecienīti ir gaļas un zivju ēdieni ar dažādām mērcēm. Nacionālie ēdieni – cunillo (trusis tomātu mērcē), xai (grillēts jērs), trinxat (bekons, kartupeļi un kāposti). Virtuvē vērojamas atšķirības, kas atkarīgas no tā, kuru valsts daļu jūs apmeklējat. Kalnu rajonos dominē kalnu virtuve – cepti, sātīgi lauku ēdieni, kuru pamatsastāvdaļas ir kartupeļi, kāposti un gaļa. Atrodoties tuvāk Francijas vai Spānijas robežām arvien stiprāk jūtama kaimiņzemju ietekme uz Andoras virtuvi – tā piedāvā gan izsmalcinātus vīnus, gan bagātīgu siera šķirņu izvēli. Lielākajās pilsētās atrodami arī daudzi ķīniešu, japāņu un indiešu restorāni, tāpēc par vienveidību ēdienu izvēlē Andorā sūdzēties nevar. 

Izmitināšanas iespējas: Andora tūristiem piedāvā dažāda līmeņa naktsmītnes – hosteļus, lauku mājas, arī augsta līmeņa viesnīcas par salīdzinoši zemākām cenām kā citās valstīs – sākot ar 20 EUR par istabu 1* viesnīcā līdz ~200 EUR par istabu 5* viesnīcā. 

Apskates objekti Andora: 

Andora tūristiem piedāvā lieliskus slēpošanas un snovborda kūrortus Pirenejos par salīdzinoši zemām cenām, vasaras sezonā var doties pārgājienos un apskatīt kultūrvēsturiskus pieminekļus. Vasaras sezonā valsts lauku apvidos notiek dažādi ciematu festivāli. Viesnīcās vislielākais noslogojums ir no jūlija līdz septembrim, kā arī no decembra līdz martam. Andora la Velja ievērojamākie apskates objekti ir Vecpilsēta, Casa de la Vall (Parlamenta ēka), Placa la Poble (liels parks, kurā atrodas Teātra un Mūzikas Akadēmija). 

Les Escaldes piedāvā kūrortpakalpojumus – saunas, pirtis, baseinus. 

Encamp – muzeju pilsēta, te atrodas Automuzejs, kurā apskatāmi vairāk kā simts braucamrīku no dažādiem laikiem. Pasta muzejs, tūristu vidū iecienīts interesanto ekspozīciju dēļ ir Tabakas muzejs. 

Ordino – ziemā slēpošanas kūrorti, vasarā skaistu pārgajienu vieta ar gleznainām kalnu ainavām. Paraleli dabas resursiem Ordino lepojas arī ar atjaunoto koncertzali – National Auditorium at Ordino, kurā uzstājas pasaules atzinību guvuši mākslinieki. 


 

Antario SIA ir noslēdzis 2016.gada 6.jūnijā līgumu Nr. SKV-TL-2016/16 ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru par atbalsta saņemšanu pasākuma “Starptautiskās konkurētspējas veicināšana” ietvaros, ko līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds
home