Uztici savu atpūtu
profesionāļiem!

Maroka

GALVASPILSĒTA
Rabāta

ĢEOGRĀFISKAIS STĀVOKLIS
Tanžera, Kasablanka, Marakeša ir tikai daži pilsētu nosaukumi, kas nāk prātā, iedomājoties par Maroku. Maroka kopš laika gala ir bijusi mitoloģijas apvīta. Tā tiek uzskatīta par ideālu vietu, ar kuru sākt Āfrikas iepazīšanu. Valsts pārsteidz ar savu vēsturi, mākslu, tirgus laukumiem, kuri ir pilni ar paklājiem, rokdarbiem, juvelierizstrādājumiem. Viegli pieejama Eiropas iedzīvotājiem, Maroka ir draudzīga un viesmīlīga.

Maroka attīstās līdz ar laiku – tā īsti vairs neatbilst tradicionālajam priekšstatam par islamisku viduslaiku valstiņu. Maldoties pilsētu labirintos, nebrīnieties, ik pa laikam izdzirdot mobilā telefona zvanu vai kādā ēnainā nostūrī ieraugot interneta kafejnīcu.

IEDZĪVOTĀJI  28705000

PLATĪBA (kv. km)
458730

VALŪTA
1 dirhams (MAD)=100 santīmi

VALODA
Arābu, berberu, franču, spāņu

RELIĢIJA
Musulmaņi 89%, kristieši

VALSTS IEKĀRTA
konstitucionāla monarhija

LIELĀKĀS PILSĒTAS
Kasablanka (3’397’000), Feza (941’000), Marakeša (755’000)

KLIMATS
Vidusjūras klimats – silts un mitrs. Valsts iekšienē ir sausāks – tur ir tuksnesis. Temperatūras janvārī var nokrist zem 10ºC, savukārt vasarā tā regulāri pārsniedz 30ºC. Lietainākie mēneši ir aprīlis un oktobris - decembris.

LAIKA STARPĪBA
2h

SPRIEGUMS TĪKLĀ
127/220 V, 50 Hz

KREDĪTKARTES
Bankās ir viegli iemainīt skaidru naudu no ceļojumu čekiem un kredītkartēm, tāpat ir iespējams bankās samainīt valūtu. Lielākā daļa ATM pieņem tikai vietējās marokāņu kartes, ja ieliekat nepareizā automātā, pastāv risks zaudēt karti. Ir jābūt ļoti uzmanīgiem, un vienmēr ņemiet līdzi pietiekami daudz skaidras naudas.

IZMAKSAS
Ja ir vēlme ceļot ar komfortu, tad tēriņos ir jāierēķina apmēram 40 - 50 USD dienā. “Ekonomiskās klases” ceļotāji, kas ir ar mieru nakšņot teltīs vai lētos hosteļos, var mierīgi izdzīvot ar gandrīz 15 - 20 USD dienā. Pārvietošanās ir relatīvi lēta, taču salīdzinoši dārgas ir dažādas importētas lietas, piemēram, alus.

MUITA
ES pilsoņiem, uzturoties līdz 90 dienām, nav nepieciešama vīza. Ierodoties valstī ir jāaizpilda anketa, kā arī jādeklarē tādas sadzīves preces kā foto, TV, video aparatūra. Ja izceļojot jūs nevarat to uzrādīt, tad tiek pieņemts, ka esat to pārdevuši, un ir jāmaksā 100% nodoklis. Ieteicams vienmēr būt skaidrībā par vīzu, jo situācija ik pa laikam var mainīties.

VESELĪBA
Galvenais risks ir malārija, sevišķi jāuzmanās reģionos gar Vidusjūras piekrasti.

DROŠĪBA
Tūristiem būtu jāizvairās no politiskām aktivitātēm un pasākumiem. Tiem, kur ir iecerējuši apceļot strīdīgo Rietumsahāras teritoriju, jāņem vērā, ka iespējamas militāras sadursmes starp Marokas valdības karaspēku un dumpiniekiem, kā arī jāielāgo, ka daudzi apgabali Rietumsahārā ir mīnēti.

NACIONĀLĀ VIRTUVE 
Marokas virtuvi ietekmē valdošā reliģija - islāms. Līdz ar to ēdienkartē neietilpst cūkgaļa un alkohols – tie ir pilnīgi aizliegti. Gaļu var ēst, ja tā iegūta no lopa, ko nokāvis musulmanis. Atļauts ēst putnus, zivi, kazas, aitas, kamieļa, bifeļa gaļu. No nacionālajiem ēdieniem jāmin Kebab Koutbane, kas tiek gatavots no liellopu gaļas, olīvām, sīpoliem, koriandra un citām garšvielām.
Marakešas couscous – no mannas, lēcām, putna gaļas. Harira ir marokāņu nacionālā zupa. Batinjān Zalūd ir salāti, kas gatavoti no baklažāniem. Saldajā ēdienā var baudīt kokosriekstu kūku marokāņu gaumē un citus saldumus – dažādus medus gardumus. Uzdzertas tiek augļu sulas, piparmētru tēja.

IZMITINĀŠANAS IESPĒJAS
Visās lielākajās pilsētās ir viesnīcas. Valstī ir pārstāvētas lielākās viesnīcu ķēdes, kā arī iespējams atrast lētos hosteļus, kas noteikti tikai palielinās eksotiku.

VĒSTURE
Pretēji daudzām citām Ziemeļāfrikas nācijām Marokas teritorijā mitinājusies viena iedzīvotāju grupa, cik vien vēsture spējusi fiksēt. Berberi apmetās reģionā pirms tūkstošiem gadu un vienu brīdi kontrolēja visu apgabalu starp Maroku un Ēģipti. Sadalīti klanos un ciltīs, viņi sīvi sargāja savu neatkarību. Pateicoties šai izmisīgajai cīņai, ir izdevies saglabāt iespaidīgu un unikālu kultūras mantojumu.

Romieši iekaroja Maroku un tā bija daļa no Mauritānijas provinces, līdz barbari pārņēma šo daļu no brūkošās impērijas 5 gs.

685. gadā ienāca arābi, atvedot līdzi islāmu, Berberi pievienojās viņiem Spānijas iekarošanā 711. gadā, un tad viņi sacēlās pret arābiem un panāca pārsvaru pār tiem. Berberi kontrolēja lielu daļu no mauru iekarotās Spānijas, līdz tika izdzīti 13. gadsimtā.

Teritorija bija sašķelta starp ciltīm, kuru nemitīgi plosīja konflikti starp arābiem un berberiem. Portugāle un Spānija centās iekarot teritoriju – šāds ārējs ienaidnieks apvienoja vietējos. 1660. gadā Maroka nonāca Alavitu dinastijas rokās, kas valda līdz pat šai baltai dienai.

17., 18. gadsimtā Maroka bija viena no barbaru valstīm, pirātu citadele, kuri aplaupīja tirgotājus Vidusjūrā. Eiropas valstis tīkoja kolonizēt Maroku, un 1904. gadā Francija un Spānija slepeni vienojās, kā rezultātā faktiski visa Maroka nonāca Francijas kontrolē.

1912. gadā Maroka kļuva par Francijas protektorātu. II pasaules kara laikā attīstījās nacionālā kustība, un 1956. gadā Francija un Spānija atzina Marokas suverenitāti un neatkarību. Uzturot labas attiecības ar Rietumiem, Marokas karalis Hasans II kļuva par otro arābu līderi, kas ir ticies ar Izraēlas līderi, kad 1986. gadā Izraēlas premjers Šimons Peress ieradās Marokā. Kopš 20.gs. 70. gadiem neatrisināts ir jautājums par Rietumsahāras teritoriju starp Maroku un Mauritāniju. Pēc tam, kad no turienes aizgāja Spānijas karaspēks, teritoriju katra no savas puses ieņēma Maroka un Mauritānija.

APSKATES OBJEKTI
Galvaspilsēta Rabata ir apvienojusi sevī seno vēsturi un ultramodernismu. Savus slavas laikus pilsēta piedzīvoja 12. gadsimtā, kad sultāni to izmantoja kā bāzes nometni Spānijas iekarošanai. Šajā laikā radās un attīstījās ievērojamākās pilsētas vietas. 17. gs. sākumā Rabata bija patvērums musulmaņiem, kas tika padzīti no Spānijas, un par galvaspilsētu tā kļuva tikai pēc tam, kad Francija okupēja Maroku. Pilsētā vienādās proporcijās ir jūtama eiropeisma un islāma ietekme.

Ievērojamākās vietas ir “Tour Hassan” – Lielās mošejas nepabeigtais minarets, kura celtniecību pārtrauca zemestrīce 1755. gadā. Netālu atrodas Muahmeda V, pašreizējā karaļa tēva, mauzolejs. Kasbah des Qudaias, uzcelta uz kraujas Atlantijas okeāna krastā, ir kādreizējā pils, kas tagad ir nacionālās mākslas muzejs. Blakus pilsētas mūriem, atrodas senās pilsētas Salas drupas, kas ir labākais Marokas arheoloģiskais muzejs. Starp pilsētas centrālo parku (Jardins Triangle de Vue) un pilsētas centrālo dzelzceļa staciju atrodas lielākā daļa viesnīcu, restorānu un ēstuvju.

Kasablanka ir lielākā pilsēta un industriāls centrs. Tā ir moderna metropole, kur nav ne vēsts no Hamfrija Bogarta romantiskās atmosfēras no slavenās filmas Kasablanka. Pilsēta piedzīvoja strauju attīstību pēc franču okupācijas, kad tika izmainīts tās plānojums. Pilsētas Hasana II mošeja ir viena no lielākajām pasaulē.

Feza ir vecākā no imperiālā laikmeta pilsētām, tā simboliski uzskatāma par Marokas sirdi. Ieliņu labirinti un majestātiskums padara pilsētu noslēpumainu. Vecpilsēta ir viena no lielākajām dzīvajām viduslaiku pilsētām pasaulē, kuru jo iespaidīgāku padara pilsētas mūri un vārti. Vecpilsētā ir 9’400 ieliņu un aleju. Pilsētā atrodas speciāls tirgus placis, kur var nopirkt materiālus matu krāsošanai un krāsvielas tetovējumiem.

Marakeša ir Marokas nozīmīgākais kultūras centrs. Bijusī galvaspilsēta ir slavena ar saviem tirgus laukumiem un pasākumiem. Vecpilsētas centrā Djermaa el-Fna laukumā atrodas ēstuves, kuru aromāti liek tecēt siekalām. Dažādi žonglieri, akrobāti, čūsku dīdītāji, burvju mākslinieki un citi savdabīgi dīkdieņi aizpilda laukumu. Lētie diskonta hoteļi padara pilsētas apciemojumu arī kabatai patīkamu. Vēl ievērības cienīgas ir pilsētas mošejas, savukārt pilsētas tirgi tiek uzskatīti par vieni no labākajiem Marokā.

Lai arī Tanžera ir populāra tūristu apceļošanas vieta, tā ir arī mājvieta vairākiem pasaules lielākajiem blēžiem. Starptautiskā gaisotne veicina un nostiprina Tanžerai reputāciju kā vietai, kur notiek apšaubāmas likumības darījumi un patvērumu rod dažādas padibenes.
Pilsētā var apskatīt seno sultāna pili, kas tagad ir muzejs. Netālu esošais Amerikas Legalizācijas muzejs ir apliecinājums tam, ka Maroka ir bijusi pirmā valsts, kas atzinusi ASV neatkarību.

AKTIVITĀTES
Marokas Atlasa kalni ir brīnišķīga vieta dažādiem alpīnisma un kalnu tūrisma maršrutiem. Ziemas sezonā var nodarboties ar slēpošanu – Oukaimedena ir populārākais slēpošanas kūrorts. Jūras malā var nodarboties ar sērfingu, un vairāki eksperti Maroku ir atzinuši par lieliskāko sērfošanas vietu.

SVARĪGĀKIE TELEFONI
Policijas tālr. - 19
Medicīniskās palīdzības tālr. - 15
Ugunsdzēsēji 15

Ekskursijas Marokā
Paradīzes ieleja (Paradise Valley):
(70km no Agadiras)
Paradīzes ieleja- viens no slavenākajiem Marokas dabas apskates objektiem. Šis gleznainais nostūris atrodas 1600m augstumā pie Lielā Atlasa , 30 km attālumā no Agadiras pilsētas . Lielo un dziļo ieleju ieskauj palmu birzis un augļu dārz apstādījumi.  Plūstoša, dziļā upe pa Paradīzes ieleju ir kalnu augstumā.
Pašā gleznainās ielejas sirdī atrodas neliela marokiešu pilsēta, ko sauc par Immuseru. Atrodas palmu birzī, tā būs klusuma garša visiem dabas mīļotājiem. 
Iepriekš šīs zemes apdzīvoja berberi, kas nodarbojās ar  audzēšanu terasēs kalnu nogāzēs 70.gados. Paradīzes ielejas teritoriju izvēlējās hipi, kas vēlējās baudīt vientulību un senatnīgo dabu.
Sakarā ar to, ka vietējās vietas ir slavenas ar daudzu medus šķirņu ražošanu, Paradīzes ieleja ir slavena arī kā Medus ceļš. Tūristi šeit var nomēģināt un nopirkt šeit apelsīnu, lavandas un kaktusu medu.

Asaka- Ceļš ar bezceļa mašīnu Land Rover: (65km no Agaridas)
Ekskursija uz Dienvidiem no Agaridas pa gleznaino Massas ieleju u Anti-Atlasa pakāji.
Jūs apmeklēsiet ‘’Mazo Cukuru’’, palmu oāzi un banānu plantācijas, apmeklēsiet aizsprostu, un kalnus, tad pa kalnu ceļu, gar rezervātu, caur Tassila ciematu Jūs nonāksiet Tiznītā, kas ir slavens ar sudraba rotaslietu izgatavošanu.
Pēc pusdienām –Nacionālā parka apmeklējums Massas upes grīvā, kur ligzdo vairāk nekā tūkstošiem putnu, un Jūs vara novērot rozā flamingo koloniju. Un atkal kāpas, netālu no zvejnieku ciemata Sidī Rbata piekrastes alās, atgriešanās Agadirā caur Tifnitu gar Atlantijas okeāna akmeņaino krastu. 

Agaridas ekskursija:
Kasba Ufella- runā, ka Kasba Agadira (Agadir Oufella Kasbah) ir pati sliktākā vietēja apskates vieta. Kādas muļķības! Galu galā no kalna virsotnes paveras neaizmirstams skats uz pilsētu , gleznaino upes ieleju un Atlantijas kalniem.

Kasba Agarida (Agadir Oufella Kasbah) – sens 1500.gada iznīcināts cietoksnis, kas aizsargāja iedzīvotājus no ienaidnieku uzbrukumiem. Kad Agarida atradās kalnā ,no kura paveras brīnišķīga apkārtnes panorāma, kas ļāva ienaidniekus redzēt jau no tālienes un ieņemt aizsardzība stāvokli. Tad Agadiras piekraste bija neapstrādāta, un ūdens nāca tikai pēc nepieciešamības. Daudz ērtāk bija dzīvot kalnā, vēsumā un aizsardzībā.

Ekskursija uz krokodil parku: Pirmais un vienīgais krokodilu parks Marokā, šajā dienā šeit ir vairāk kā 300 krokodilu, kas atrodas teritorijā kuras kopēja platība ir 4 hektāri.
Neaizmirstai piedzīvojumi aida Jūs u Jūsu bērnus.
Parkā Jūs ieejat caur milzīgu krokodila muti, izejat cauri vestibilam, kas līdzinās džungļiem n nokļūsiet botāniskajā dārzā ar dīķiem un ūdenskritumiem, kur dzīvo krokodili. Ceļ un tiltu labirints ļauj Jums novērot rāpuļus savā ikdienas dzīvē: atpūšoties saulē vai parādot savu žokļu spēku. Krokodili-dzīvnieki, kad neatstās Jūs vienaldzīgus.
Maršruts ir aptuveni 650 m garš. Vizītes laikā Jūs sastapsieties ar krokodilu dinozauru un citu dzīvnieku pēdām.
Nelielajā amfiteātrī brīvā dabā arat skatīties dokumentālo filmu par krokodilu dzīvi.

Ceļojums uz Marrākešu no Agadiras:
Maroka tūristu galvaspilsēta, Marakeša iespaidīga ar etnisko grupu daudzveidību, tās arhitektūru un krāsu. Blakus miniatūra Kotubiai, kura torņi ir pāri visi pilsētai Visā pasaulē Žamā eļ laukums aizraus Jūs ar krāsainu un unikālu izrādi, kurā piedalās čūsku meistari, akrobāti, pērtiķu treneri… Jūs arī nokļūsiet gleznainā Marakešas tirgus šarmā, Saadītu svētnīcā un majestātiskajā Bahaji un atpūšanās Menara dārzos.

Ekskursija no Agadiras:
Essuira – burvīga pilsēta Atlantijas okeāna piekrastē, agrāk to sauca Mogadora. Tā ir pazīstama ar savu Vidusjūras stilu: zemas, baltas mājas ar ziliem un zaļiem krāsotiem logiem un durvīm. Mēs apskatīsim ostu ar krāsainā zvejas laivām, vecpilsētu (Medinu), zivju tirgu ,La Skala, kurā tiek radīti bronzas lielgabali. Daudzi kultūras darbinieki apmetās šajā pilsētā. Essueira slavena ar saviem suvenīriem no Tui.

Antario SIA ir noslēdzis 2016.gada 6.jūnijā līgumu Nr. SKV-TL-2016/16 ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru par atbalsta saņemšanu pasākuma “Starptautiskās konkurētspējas veicināšana” ietvaros, ko līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds
home